Gordon Brown varuje minútu pred dvanástou
Britský premiér Gordon Brown vyhlásil pre BBC, že má pocit, že v prvých mesiacoch roku 2011 bude vrcholiť kríza v eurozóne. Problémy s menou euro budú väčšie kvôli zadĺženosti jej členov. Európa musí tiež riešiť štrukturálne nedostatky a enormné dlhy bankového sektora.
Varujúce echo o kríze dostali Briti od opozičných írskych politikov. Ich krajina bola tvrdo tlačená zo strany Bruselu, aby si zachraňovala svoje banky, pretože dlhy írskych bánk môžu roznietiť rozsiahlu krízu v eurozóne.
Mr. Brown tiež povedal, že štrukturálne reformy potrebné aby euro bolo menou samostatnej menovej zóny neboli účinné alebo neboli prijaté vôbec.
Ekonomovia varujú, že ekonomiky potrebujú viac flexibilných pracovných trhov a konkurencieschopnosti, pretože mena bude znehodnotená.
Premiér Brown sa vyjadril, že členovia eurozóny riskujú, že budú jeden po druhom odstrelení finančnými trhmi.
Navrhuje, aby sa eurozóna pripravila na jednanie s trhmi o kompromisných riešeniach ekonomických a finančných problémov. Dodal, že kríza ovplyvní UK do veľkej miery, lebo obchod krajiny je vo výške 60 perc. s Európou. Táto druhá ekonomická depresia bude minimálne taká intenzívna ako v roku 2008-09.
Svetoví lídri nerozoznávajú potrebu prestavby medzinárodného finančného systému a prijatia globálnej stratégie rastu.
„Globálny finančný systém s národnými regulátormi nemôže nikdy fungovať“ povedal.
Volá po globálnej ústave pre bankárstvo. Tiež žiada stopnúť činnosť „šedých bánk“, ktoré vyvíjajú bankovú činnosť ale neregulovane. Napríklad u nás to sú „nebankové subjekty“./pozn.autorky/
Jednoducho znížiť deficity a dúfať , že investori sa vrátia, značí opakovať zlý postup z roku 1930, ktorý zavinil Veľkú Krízu, povedal.
——-
Toto je väčšina mnou voľne preloženého obsahu článku na BBC news z dnešného dňa. Je zaujímavé, že všetky nádeje a úfania členov menovej únie sa upierajú k Brownom spomenutým znižovaniam schodkov štátnych rozpočtov, k reštriktívnej sociálnej politike a k dotáciám tzv. Eurovalu. Zrejme však nikomu nie je jasné na ako dlho tieto „medikamenty “ budú účinné. Podľa premiéra Browna to nezaberie.
Z histórie riešení hypotekárnej bubliny a začiatku recesie v Európe je jasné, že navrhované riešenia boli postupne zavrhované rôznymi členmi eurozóny a preto sa nedospelo v dostatočnom predstihu k záchrannej akcii aby sa zabránilo nástupu krízy.
Najprv boli zavrhnuté členmi individuálne výpomoci, neskôr bol kritizovaný euroval, členovia neboli ochotní znižovať kurzy štátnych dlhopisov a preto medzinárodné trhy pristúpili k zníženiu hodnoty eura. Z vyhlásení Gordona Browna je cítiť nebezpečenstvo, že doterajšie opatrenia nebudú stačiť. Medzinárodné trhy budú pokračovať zrejme v prehodnocovaní eura a cenných papierov bánk.
čokomilka